Sympozjum naukowe poświęcone obchodom 70-lecia urodzin i 45-lecia pracy naukowej Profesora Piotra Golińskiego

Profesora Piotra Golińskiego, pod patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego
w Poznaniu Prof. dr. hab. Jana Pikula odbyło się 18 września 2019 r., w sali wykładowej im. Stanisława Glixellego Katedry Chemii.

Zaproszeni goście mogli zapoznać się z sylwetką naukową i dorobkiem naukowym Profesora Piotra Golińskiego, który przedstawili: Pani prof. UPP dr hab. Agnieszka Waśkiewicz oraz Pan prof. UPP dr hab. Mirosław Mleczek. Wśród zaproszonych gości byli między innymi naukowcy,
z którymi przez minione 45 lat, Profesor Piotr Goliński współpracował. Swoje wykłady wygłosili:

Pan prof. dr hab. Henryk Koroniak – Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wykład pt.: „Czy badania naukowe potrzebują przypadku?”) oraz Pan prof. dr hab. Jerzy Chełkowski z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu (wykład pt.: „Ponad czterdzieści lat wszechstronnej współpracy nad metabolitami grzybów Micromycetes i ich występowaniem w żywności i paszach”).

Wyjątkowe umiejętności Profesora Piotra Golińskiego, łączenia pasji naukowej ze zdolnościami zarządzania, podkreślał w swoim wystąpieniu Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Prof. dr hab. Jan Pikul. Podczas Jubileuszu Pan prof. dr hab. Piotr Goliński uhonorowany został Medalem 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, a wyróżnienie wręczył Rektor UPP Prof. dr hab. Jan Pikul.

Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów przekazał Dziekan Wydziału Technologii Drewna Pan Prof. dr hab. Bartłomiej Mazela, rozpoczynając jednocześnie dalsze gratulacje i życzenia dla Jubilata przekazywane przez Państwa Dziekanów pozostałych Wydziałów naszego Uniwersytetu. W tej części uroczystości mogliśmy również posłuchać poezji w wykonaniu Pana prof. dr. hab. Stanisława Proszyka, jak również wspomnień z życia naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego na Uniwersytecie przywołanych przez Panią prof. dr hab. Monikę Kozłowską i Pana prof. dr. hab. Henryka Jelenia. Na zakończenie Jubilat Profesor Piotr Goliński przedstawił popartą wieloma fotografiami prezentację, niejednokrotnie kierując ciepłe słowa w stronę Przyjaciół i Znajomych obecnych w sali wykładowej.

Część oficjalną zakończono uroczystym otwarciem nowo wyremontowanego budynku Katedry Chemii w 100. rocznicę jego powstania, podczas którego nastąpiło poświecenie budynku przez Księdza Kanonika Bogdana Reformata. Historię budynku Katedry Chemii, przypominając inwestycje zrealizowane w ostatnich latach i jednocześnie jeszcze raz podkreślając umiejętności w zarządzaniu i niezwykłą gospodarność Jubilata, przedstawił w swoim wystąpieniu Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Prof. dr hab. Jan Pikul. Uroczystość zakończyło uroczyste przecięcie wstęgi z okazji otwarcia nowo wyremontowanego budynku Katedry Chemii.

Jubilatowi gratulujemy i składamy najserdeczniejsze życzenia w imieniu Pracowników Katedry Chemii,

Izabela Ratajczak

Kierownik Katedry Chemii UPP