Praktyki z ERASMUS+ we Włoszech? Czy warto? Warto!

Podczas mojego 2-miesięcznego pobytu na praktykach w ramach programu Erasmus + w University of Basilicata w Potenzie w regionie Basilicata (Włochy) miałem możliwości rozwinięcia swojego języka angielskiego, szczególnie w zakresie przemysłu drzewnego, jak i nauki i intensywnego korzystania z języka włoskiego na codzień, którego to języka zdołałem się samodzielnie nauczyć na całkiem przyzwoitym poziomie. Miałem możliwość wykorzystać język angielski i włoski zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w pracy w laboratorium.

Nauczyciele z University of Basilicata oraz mój opiekun praktyk, dr nauk drzewnych Luigi Todaro, byli zawsze niezwykle przyjaźni i skorzy do pomocy. Udało mi się poznać i nadal utrzymywać stały kontakt z kilkoma studentami włoskimi, głównie leśnictwa. Dzięki tym relacjom ostatecznie przeprowadziłem badania do mojej pracy inżynierskiej, które były celem moich praktyk.

W trakcie praktyk miałem również możliwość zwiedzenia co bardziej egzotycznych plaż i historycznych miast południowych Włoszech. I tak z Bari i zamku Castel del Mondo, plażami Maratei, lasami największych parków narodowych Włoszech, Pollino i Sila, przez jedno z najstarszych miast świata, Materę, promem z Neapolu do Palermo, Agrigento, Cefalu, Bagherii z "Ojca Chrzestnego" aż do Katanii i ostatecznie – wulkanu Etna.

Zasmakowałem i nauczyłem się przyrządzać sporo pysznych dzieł kuchni włoskiej.

Maciej Tomkowiak
student WTD