Praktyki z ERASMUS+ w Niemczech? Polecam !

W czasie wakacji odbyłam dwumiesięczne praktyki w zakładzie Jowat SE w Detmold, na terenie Niemiec, w ramach programu ERASMUS+. Wybór firmy nie był przypadkowy, w nawiązaniu kontaktu z firmą i w kwestiach organizacyjnych pomógł mi mój promotor Pan dr inż. Tomasz Krystofiak.

Pierwszy etap praktyk miał charakter poznawczy, a każdy dzień stawiał przede mną nowe wyzwania. Chodziłam na szkolenia z przedstawicielami działów, którzy przybliżali mi ogólne cele pracy działów oraz problemów, z którymi zmagają się na co dzień. Miałam okazję zobaczyć najnowocześniejsze metody badań, systemy zarządzania, linie produkcyjne i urządzenia wykorzystywane w tej branży. Poznałam pracę w nowoczesnym laboratorium, w którym są tworzone nowatorskie produkty.

Po zapoznaniu się z urządzeniami oraz zasadami panującymi w firmie rozpoczął się mój drugi etap praktyk – badania do pracy inżynierskiej. Wraz z kierownikiem działu klejów topliwych, Panem doktorem Felixem Starckiem, dobieraliśmy kleje oraz badania, które samodzielnie wykonywałam.

Wyjazd dał mi nie tylko możliwość zdobycia nowych doświadczeń i podniesienia umiejętności językowych, ale również poznania wielu ciekawych ludzi i autorytetów z branży klejów przemysłowych.

Milena Henke

studentka WTD