Branżowy wyjazd studyjny do Puszczy Noteckiej

W dniach 12-13 września 2019 roku pracownicy Wydziału mieli okazję wzięcia udziału w  branżowym wyjeździe studyjnym do Puszczy Noteckiej. Pomysłodawcą wyjazdu był dr hab. Władysław Kusiak, a głównym organizatorem Dziekan, prof. dr hab. Bartłomiej Mazela. Przewodnikiem wyprawy był dr hab. Jerzy Świgoń, wieloletni prezes Koła PTTK Pracowników UP w Poznaniu.

Pierwszym przystankiem było Rolniczo-Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne Przybroda, którego Dyrektor, Filip Mazur, w niezwykle interesujący sposób przedstawił działalność Gospodarstwa. Zobaczyliśmy sady, w których rosną jabłka, sprzedawane m.in. w sklepiku w Collegium Maximum, chłodnie i budowę biogazowni. Z Przybrody udaliśmy się do Obrzycka, by zapoznać się z profilem Zakładu Produkcji Drzewnej firmy Martyna S.A., w szczególności z produkcją peletu. Następnie zwiedzaliśmy Pałac Raczyńskich w Zielonejgórze – Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejnym przystankiem naszej wyprawy było Nadleśnictwo Oborniki, na terenie którego zapoznaliśmy się z gospodarką leśną realizowaną na terenie Puszczy Noteckiej. Niezwykłą atrakcją okazała się prezentacja wycinki drzew przy użyciu nowoczesnego harwestera. Z Puszczy udaliśmy się do ośrodka Biovilla w Stobnicku, gdzie przed noclegiem, przy wspólnym posiłku i ognisku, mieliśmy okazję do długich dyskusji na tematy nie tylko branżowe. Kolejnego dnia wróciliśmy na Wydział… do pracy, ustalając, że z całą pewnością zorganizujemy kolejny wspólny wyjazd.

Serdeczne podziękowania kierujemy do właścicieli ośrodka Biovilla, Państwa Doroty i Marka Szczęsnych, za miłą gościnę.

Galeria zdjęć na wydziałowym Facebooku: https://www.facebook.com/wtdpoznan/photos/?tab=album&album_id=1648609991...