dr inż. Jakub Brózdowski

Asystent
nr telefonu:

• Uniwersytet w Lublanie, Wydział Biotechnologii,
  • Instytut Mas Celulozowych i Papieru w Lublanie.

Tematyka badawcza

• aktywne substancje naturalne: ekstrakcja, badanie właściwości i zastosowanie w drzewnictwie,
  • oznaczanie aktywności historycznych materiałów produkowanych z drewna,
  • modyfikowanie właściwości papieru z wykorzystaniem substancji naturalnych,
  • metody: GC/MS, UV-VIS, FT-IR, ekstrakcja wspomagana ultradźwiękami.

Osiągnięcia

2018 - mgr inż. technologii drewna, specjalność: chemiczna technologia drewna, UPP

2023 - doktor nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne, UPP

Wybrane publikacje

Brozdowski, J., Gajewski, E., Szczepaniak, O. M., Stachowiak-Wencek, A. (2023). Effect of the Addition of Extractives on The Reduction Of Vocs Emissions from Lacquers in the liquid state. Drewno. Prace naukowe. Doniesienia. Komunikaty, 66(211).

Brózdowski, J., Grkman, J. J., Kapun, T., Waliszewska, B. (2023). Properties of paper coated with Prunus serotina (Ehrh.) extract formulation. Open Agriculture, 8(1), 20220189.

Kawalerczyk, J., Walkiewicz, J., Dziurka, D., Mirski, R., Brózdowski, J. (2022). APTES-modified nanocellulose as the formaldehyde scavenger for UF adhesive-bonded particleboard and strawboard. Polymers, 14(22), 5037.

Brozdowski, J., Waliszewska, B., Gacnik, S., Hudina, M., Veberic, R., Mikulic-Petkovsek, M. (2021). Phenolic composition of leaf and flower extracts of black cherry (Prunus serotina Ehrh.). Annals of Forest Science, 78(3), 1-16.

Zborowska, M., Waliszewska, H., Waliszewska, B., Borysiak, S., Brozdowski, J., Stachowiak-Wencek, A. (2022). Conversion of Carbohydrates in Lignocellulosic Biomass after Chemical Pretreatment. Energies, 15(1), 254.

Brozdowski, J., Waliszewska, B., Loffler, J., Hudina, M., Veberic, R., Mikulic-Petkovsek, M. (2021). Composition of Phenolic Compounds, Cyanogenic Glycosides, Organic Acids and Sugars in Fruits of Black Cherry (Prunus serotina Ehrh.). Forests, 12(6), 762.

Brozdowski, J., Waliszewska, B., Sieradzka, A., SPEK-DŹWIGAŁA, A. (2018). Chemical composition of beech bark stripped and not stripped by animals. Ann Warsaw Univ Life Sci For Wood Technol, 104, 420-425.

Brózdowski, J., Dukarska, D., Dziurka, D. (2017). Evaluation of properties of plywood glued with composite adhesive based on waste paper, PEG and PF resin. Annals of Warsaw University of Life Sciences-SGGW, Forestry and Wood Technology, (99), 71-74.

Granty

2023 - COST Action – CA22155 EU-PoTaRCh – współczesne wykorzystanie lignocelulozowych materiałów historycznych
Rola w projekcie: koordynator komunikacji naukowej (Science Communication Coordinator).

2022 – Nauka dla Społeczeństwa -  Dziegieć i smoła drzewna - historyczne materiały i wykorzystanie w innowacyjnych technologiach.
Rola w projekcie: wykonawca: frakcjonowanie smół, identyfikacja związków, oznaczanie zdolności antyoksydacyjnej.

2021 – ININ 4.0 Nowa linia produktów na bazie soków owocowych o skoncentrowanej wartości odżywczej i małej objętości typu shot dedykowanych dla dzieci.
Rola w projekcie: wykonawca: przygotowywanie mieszanek, badanie aktywności antyoksydacyjnej.