aktualności

dr Przemysław Antoni Mania laureatem stypendium dla wybitnych młodych naukowców

Dr Przemysław Antoni Mania z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP został laureatem 17 edycji stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2022 r.

Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 215 wybitnym młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom. Przez 3 lata będą oni otrzymywali wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie. Laureaci zostali wyłonieni przez ekspertów reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów Minister Edukacji i Nauki przeznaczy blisko 42 mln zł.

Link do strony Ministerstwa Edukacji i Nauki z listą laureatów stypendium: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenie-wynikow-postepowania-....

 

 

Laboratorium Klejenia i Uszlachetniania Powierzchni w strukturze Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej

Na mocy zarządzenia nr 124/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2021 roku w sprawie struktury organizacyjnej wydziałów, nazw i symboli jednostek wewnątrzwydziałowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od dnia 1 września 2021 r. w skład Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej wchodzą następujące jednostki funkcjonalne:

  • Zespół Badawczo-Dydaktyczny Nauki o Drewnie, którego kierownikiem jest prof. UPP dr hab. Edward Roszyk,
  • Zespół Badawczo-Dydaktyczny Mechaniki i Techniki Cieplnej, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Wiesław Olek, 
  • Laboratorium Klejenia i Uszlachetniania Powierzchni, którego kierownikiem jest dr inż. Barbara Lis.

Skład osobowy Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej

Połączenie Wydziału Leśnego z Wydziałem Technologii Drewna

Od 1 września 2020 roku zaczął działać Wydział Leśny i Technologii Drewna, na podstawie Zarządzenia nr 124/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2020 roku w sprawie struktury organizacyjnej wydziałów, nazw i symboli jednostek wewnątrzwydziałowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Po 66 latach, po połączeniu Wydziału Leśnego i Wydziału Technologii Drewna, kadra akademicka rozpoczęła nowy rozdział działalności w swojej ponad 100-letniej historii. Na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna pracuje aktualnie 208 pracowników i studiuje około 1700 studentów na 4 kierunkach: leśnictwo, technologia drewna, projektowanie mebli, ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna.

We władzach Wydziału Leśnego i Technologii Drewna (kadencja 2020-2024) znalazł się m.in. Kierownik Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej, prof. UPP dr hab. Edward Roszyk, pełniący funkcję Prodziekana ds. studiów.

Władze Wydziału:

Dziekan:
Prof. dr hab. Piotr Łakomy

Prodziekani ds. studiów:
Prof. UPP dr hab. Robert Kuźmiński
Prof. UPP dr hab. Edward Roszyk
Dr hab. Janusz Szmyt

Prodziekan ds. finansów:
Prof. dr hab. Krzysztof Adamowicz

 

Edward Roszyk(2)_.jpg

prof. UPP dr hab. Edward Roszyk

 

POWSTANIE NOWEJ KATEDRY NAUKI O DREWNIE I TECHNIKI CIEPLNEJ

Zarządzeniem nr 15/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2020 roku, na Wydziale Technologii Drewna UPP powołano nową Katedrę Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej (KNDiTC), która powstała z połączenia dotychczasowej Katedry Nauki o Drewnie oraz Katedry Mechaniki i Techniki Cieplnej. Kierownikiem nowej Katedry, w skład której wchodzi Zespół Badawczo-Dydaktyczny Nauki o Drewnie oraz Zespół Badawczo-Dydaktyczny Mechniki i Techniki Cieplnej, został prof. UPP dr hab. inż Edward Roszyk.

TYTUŁ NAUKOWY DLA PANI PROFESOR EWY FABISIAK

W dniu 14 marca 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, dr Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim w Warszawie akt nominacyjny na profesora nauk leśnych Pani Prof. dr hab. inż. Ewie Fabisiak. Pani Profesor jest pracownikiem naukowym naszej Katedry. Składamy więc Jej szczególne gratulacje i życzymy satysfakcji w dzieleniu się z młodszymi pokoleniami naukowców, a także studentami swoją ogromną wiedzą z zakresu nauki o drewnie. 

Foto Kancelaria Prezydenta RP http://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,74,prezydent-rp-wreczy... 2018-03-22

Noc Naukowców 2017

Wydarzenie jakim jest Noc Naukowców wpisało się na stałe w kalendarz Katedry Nauki o Drewnie. Już od wielu lat nasi młodzi naukowcy w ostatni piątek września przeprowadzają różne warsztaty dla dzieci i młodzieży - tak było również 29 września 2017 roku. Warsztaty "Co można wykonać z drewna?" przygotowali i przeprowadzili dr inż. Przemysław Mania oraz mgr inż. Marta Górska. Uczestnicy mogli zobaczyć niecodziennie spotykane wyroby z drewna (np. rowery), poznali wiele ciekawostek oraz łamigłowek wytworzonych z różnych rodzajów drewna, robili bańki mydlane (przez drewno) oraz przekonali się jak brzmi drewno. Pełna fotorelacja z tego wydarzenia na Wydziale Technologii Drewna UPP dostępna jest na Facebooku: https://www.facebook.com/wtdpoznan/

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 2017

XX Jubileuszowy Poznański Festiwal Nauki i Sztuki miał miejsce na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu we wtorek, 25 kwietnia 2017 roku. Katedra Nauki o Drewnie przygotowała z tej okazji warsztaty zatytułowane "Jak sprytnie wyznaczyć gęstość drewna?". Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. W warsztatach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz średnich. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie wielu eksperymentów, pod czujnym okiem mgr inż. Marty Górskiej (naszej doktorantki) oraz dra hab. Edwarda Roszyka, poznali różne metody oznaczania gęstości drewna. Dowiedzieli się również jak duże jest zróżnicowanie gęstości drewna poszczególnych gatunków - rodzimych i egzotycznych - oraz jak ważne ma to znaczenie w praktyce.

Strony

Subskrybuj RSS - aktualności