aktualności

POWSTANIE NOWEJ KATEDRY NAUKI O DREWNIE I TECHNIKI CIEPLNEJ

Zarządzeniem nr 15/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2020 roku, na Wydziale Technologii Drewna UPP powołano nową Katedrę Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej (KNDiTC), która powstała z połączenia dotychczasowej Katedry Nauki o Drewnie oraz Katedry Mechaniki i Techniki Cieplnej. Kierownikiem nowej Katedry, w skład której wchodzi Zespół Badawczo-Dydaktyczny Nauki o Drewnie oraz Zespół Badawczo-Dydaktyczny Mechniki i Techniki Cieplnej, został Prof. UPP dr hab. inż Edward Roszyk.

TYTUŁ NAUKOWY DLA PANI PROFESOR EWY FABISIAK

W dniu 14 marca 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, dr Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim w Warszawie akt nominacyjny na profesora nauk leśnych Pani Prof. dr hab. inż. Ewie Fabisiak. Pani Profesor jest pracownikiem naukowym naszej Katedry. Składamy więc Jej szczególne gratulacje i życzymy satysfakcji w dzieleniu się z młodszymi pokoleniami naukowców, a także studentami swoją ogromną wiedzą z zakresu nauki o drewnie. 

Foto Kancelaria Prezydenta RP http://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,74,prezydent-rp-wreczy... 2018-03-22

Noc Naukowców 2017

Wydarzenie jakim jest Noc Naukowców wpisało się na stałe w kalendarz Katedry Nauki o Drewnie. Już od wielu lat nasi młodzi naukowcy w ostatni piątek września przeprowadzają różne warsztaty dla dzieci i młodzieży - tak było również 29 września 2017 roku. Warsztaty "Co można wykonać z drewna?" przygotowali i przeprowadzili dr inż. Przemysław Mania oraz mgr inż. Marta Górska. Uczestnicy mogli zobaczyć niecodziennie spotykane wyroby z drewna (np. rowery), poznali wiele ciekawostek oraz łamigłowek wytworzonych z różnych rodzajów drewna, robili bańki mydlane (przez drewno) oraz przekonali się jak brzmi drewno. Pełna fotorelacja z tego wydarzenia na Wydziale Technologii Drewna UPP dostępna jest na Facebooku: https://www.facebook.com/wtdpoznan/

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 2017

XX Jubileuszowy Poznański Festiwal Nauki i Sztuki miał miejsce na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu we wtorek, 25 kwietnia 2017 roku. Katedra Nauki o Drewnie przygotowała z tej okazji warsztaty zatytułowane "Jak sprytnie wyznaczyć gęstość drewna?". Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. W warsztatach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz średnich. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie wielu eksperymentów, pod czujnym okiem mgr inż. Marty Górskiej (naszej doktorantki) oraz dra hab. Edwarda Roszyka, poznali różne metody oznaczania gęstości drewna. Dowiedzieli się również jak duże jest zróżnicowanie gęstości drewna poszczególnych gatunków - rodzimych i egzotycznych - oraz jak ważne ma to znaczenie w praktyce.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy

Katedra Nauki o Drewnie włączyła się w projekt Wydziału Technologii Drewna UP w Poznaniu, zatytułowany "Tego nie wiesz o drewnie". Projekt ten jest realziowany w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017, w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Uniwersytet Młodego Odkrywcy".

Cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat prowadzi w Katedrze dr inż. Przemysław Mania. Warsztaty zatytułowane: „Budowa i właściwości drewna”, dotyczą następujacych zagadnień z wiedzy o drewnie:

  • gęstość drewna różnych gatunków i sposoby jej wyznaczania,
  • przewodność hydrauliczna drzew, czyli czy można napić się soku przez kawałek drewna?
  • jak drewno rozsadza skały?
  • instrumenty muzyczne z drewna,
  • lasy – nadziemne zbiorniki retencyjne wody,
  • drzewa leczą.

 

Habilitacja

Miło nam poninformować, że pracownik Katedry Nauki o Drewnie, pan dr inż. Edward Roszyk, uchwałą nr 35/2016 Rady Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2016 roku, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk leśnych w dyscyplinie drzewnictwo. Gratulujemy. 

Nowość wydawnicza

Roszyk E. (2016). Wilgotnościowe i ultrastrukturalne uwarunkowania parametrów mechanicznych drewna sosny (Pinus sylvestris L.) rozciąganego wzdłuż włókien. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Rozprawy naukowe, nr 485, ISBN 978-83-7160-844-5

Strony

Subskrybuj RSS - aktualności