aktualności

Dr hab. Magdalena Broda - relacja z pobytu na stypendium Fulbrighta

We wrześniowym numerze Wieści Akademickich ukazała się relacja Pani dr hab. Magdaleny Brody z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej UPP z Jej dziewięciomiesięcznego pobytu w USA w ramach stypendium Fulbrighta. Pani Doktor została stypendystką programu Fulbright Senior Award 2020-21, dzięki któremu miała możliwość realizacji swojego projektu badawczego zatytułowanego "The Mechanism of Dimensional Stabilization of Waterlogged Archaeological Wood by Organosilicon Compounds Studied by Nanoindentation and Synchrotron-based X-ray Fluorescence Microscopy"  w jednej z najlepszych instytucji badawczych na świecie zajmujących się szeroko pojęta nauką o materiałach lignocelulozowych - USDA Forest Products Laboratory w Madison, Wisconsin w USA

Link do numeru i pełnego tekstu relacji: https://anyflip.com/jlxfd/wbvm/.

 

Fulbright.jpgmagda-HR-(1-of-3).jpg

Nagroda zespołowa I stopnia Rektora UP w Poznaniu za zaangażowanie w zwiększenie różnorodności i atrakcyjności oferty dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla Prof. UPP dr hab. Edwarda Roszyka

Kierownik Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej, Prof. UPP dr hab. Edward Roszyk, został wyróżniony Nagrodą zespołową I stopnia Rektora UP w Poznaniu za zaangażowanie w zwiększenie różnorodności i atrakcyjności oferty dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Serdecznie gratulujemy!

5_5.png

Nowa Pani Doktor w Katedrze Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej - dr inż. Marta Górska

Ogłaszamy wszem i wobec, że mamy od dzisiaj na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nową Panią Doktor!

Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Leśne nadała stopień naukowy doktora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne Pani Marcie Górskiej. Praca doktorska została przez Radę wyróżniona.

Tytuł pracy, zrealizowanej w Katedrze Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej WLTD UPP: „Struktura i wybrane właściwości fizyczne drewna drzew sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) pochodzących z terenów zanieczyszczonych przemysłowo”.
Promotor: prof. UPP dr hab. Edward Roszyk (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
Promotor pomocniczy: dr inż. Przemysław Mania (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Recenzenci:
- dr hab. Cezary Gozdecki, prof. UKW w Bydgoszczy (Uniwersytet K. Wielkiego w Bydgoszczy),
- dr hab. Paweł Kozakiewicz, prof. SGGW w Warszawie (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

Serdeczne gratulacje dla Pani DOKTOR!!!    

 

395173462_855560196571906_5662457080559455613_n.jpg

"Wood Industry. Past, Present and Future Outlook"

W lutym 2023 r. ukazało się w wydawnictwie London, UK IntechOpen opracowanie książkowe o charakterze przeglądowym, które przygotował międzynarodowy zespół 18 autorów, zatytułowane: "Wood Industry Past, Present and Future Outlook" (ISBN 978-1-80356-449-4), pod redakcją naukową prof. Guanben Du i dr. Xiaojian Zhou. Przedmiotowa pozycja obejmuje 171 stron tekstu w formie  ośmiu rozdziałów, zawartych odpowiednio w dwóch sekcjach: "Wood Construction" i "Wood Processing and Products". Link do pełnego tekstu książki https://www.intechopen.com/books/11525.

Warto podkreślić, iż autorem rozdziału 7 pt. "Adhesion promoters for gluing-selected  materials in furniture industry" (pp. 135-148) jest dr hab. inż. Tomasz Krystofiak z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. W rozdziale przedstawiono rangę promotorów adhezji w przemyśle meblarskim, w aspekcie procesów łączenia wybranych materiałów o ograniczonej podatności na klejenie. Skoncentrowano się na właściwościach reologicznych promotorów adhezji, zjawisku zwilżania, swobodnej energii powierzchniowej oraz wytrzymałości i odporności uzyskiwanych spoin.

 

Bez nazwy.jpg

Targi BUDMA na Międzynarodowych Targach Poznańskich z udziałem pracowników Katedry Nauki o Drewnie i Techniki CIeplnej

Środa, 1 lutego 2023 to kolejny dzień na targach BUDMA - Targi BUDMA Międzynarodowe Targi Poznańskie - z udziałem pracowników Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Tym razem były to reprezentacje Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej oraz Katedry Mechanicznej Technologii Drewna w strefie wykładów i prezentacji (pawilon 3A), w ramach otwartych szkoleń organizowanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, dedykowanych dla parkieciarzy, rzeczoznawców, inżynierów bud. parkieciarstwa, architektów, uczniów.

Nasi eksperci wygłosili specjalistyczne wykłady z zakresu uszlachetniania powierzchni drewna oraz tartacznictwa. Prelekcję dotyczącą „Wybranych aspektów powłok lakierowych w parkieciarstwie” przygotowali pracownicy Laboratorium Klejenia i Uszlachetniania Powierzchni: dr hab. Tomasz Krystofiak, mgr inż. Milena Henke (doktorantka wdrożeniowa) oraz dr inż. Barbara Lis. Z kolei dr hab. Marek Wieruszewski przedstawił zagadnienia związane ze „Stabilizacją materiałów podłogowych z drewna litego na wybranych przykładach”.

dr Przemysław Antoni Mania laureatem stypendium dla wybitnych młodych naukowców

Dr Przemysław Antoni Mania z Katedry Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP został laureatem 17 edycji stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2022 r.

Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 215 wybitnym młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom. Przez 3 lata będą oni otrzymywali wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie. Laureaci zostali wyłonieni przez ekspertów reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów Minister Edukacji i Nauki przeznaczy blisko 42 mln zł.

Link do strony Ministerstwa Edukacji i Nauki z listą laureatów stypendium: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenie-wynikow-postepowania-....

 

 

POWSTANIE NOWEJ KATEDRY NAUKI O DREWNIE I TECHNIKI CIEPLNEJ

Zarządzeniem nr 15/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2020 roku, na Wydziale Technologii Drewna UPP powołano nową Katedrę Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej (KNDiTC), która powstała z połączenia dotychczasowej Katedry Nauki o Drewnie oraz Katedry Mechaniki i Techniki Cieplnej. Kierownikiem nowej Katedry, w skład której wchodzi Zespół Badawczo-Dydaktyczny Nauki o Drewnie oraz Zespół Badawczo-Dydaktyczny Mechniki i Techniki Cieplnej, został prof. UPP dr hab. inż Edward Roszyk.

TYTUŁ NAUKOWY DLA PANI PROFESOR EWY FABISIAK

W dniu 14 marca 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, dr Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim w Warszawie akt nominacyjny na profesora nauk leśnych Pani Prof. dr hab. inż. Ewie Fabisiak. Pani Profesor jest pracownikiem naukowym naszej Katedry. Składamy więc Jej szczególne gratulacje i życzymy satysfakcji w dzieleniu się z młodszymi pokoleniami naukowców, a także studentami swoją ogromną wiedzą z zakresu nauki o drewnie. 

Foto Kancelaria Prezydenta RP http://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,74,prezydent-rp-wreczy... 2018-03-22

Noc Naukowców 2017

Wydarzenie jakim jest Noc Naukowców wpisało się na stałe w kalendarz Katedry Nauki o Drewnie. Już od wielu lat nasi młodzi naukowcy w ostatni piątek września przeprowadzają różne warsztaty dla dzieci i młodzieży - tak było również 29 września 2017 roku. Warsztaty "Co można wykonać z drewna?" przygotowali i przeprowadzili dr inż. Przemysław Mania oraz mgr inż. Marta Górska. Uczestnicy mogli zobaczyć niecodziennie spotykane wyroby z drewna (np. rowery), poznali wiele ciekawostek oraz łamigłowek wytworzonych z różnych rodzajów drewna, robili bańki mydlane (przez drewno) oraz przekonali się jak brzmi drewno. Pełna fotorelacja z tego wydarzenia na Wydziale Technologii Drewna UPP dostępna jest na Facebooku: https://www.facebook.com/wtdpoznan/

Strony

Subskrybuj RSS - aktualności