SPOTKANIE Z FIRMĄ SKLEJKA-EKO

L1310023.JPG

W środę 11.05.2016 studenci II i III roku kierunku Projektowanie mebli Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzili Firmę Sklejka-Eko w Ostrowie Wielkopolskim. Wizyta maiła na celu poznanie procesu technologicznego powstawania sklejki, jak również poznanie możliwości przetworzenia gotowych pełnoformatowych arkuszy płyt drewnopochodnych i opcji ich wykorzystania. Wizyta podzielona została na trzy części związane z różnymi płaszczyznami funkcjonowania zakładu produkcyjnego.

WIADOMOŚCI OGOLNE I HANDLOWE:

W spotkaniu obecny był Prezes Spółki - Pan Jacek Kaszyński, który podzielił się kreatywną strategią Firmy w kolejnych latach oraz podkreślił chęć współpracy Sklejka-Eko ze studentami i pracownikami Wydziału Technologii Drewna.

W pierwszej części wizyty przedstawiono krótką prezentację o firmie. SKLEJKA – EKO S. A. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Reymonta 35 jest firmą o 100-letniej tradycji w branży drzewnej. Aktualnie zatrudnia ponad 300 wykwalifikowanych specjalistów. Firma prowadzi działalność produkcyjną i handlową, związaną z wykorzystaniem surowca drzewnego.

Swoją działalność opiera na 3 wartościach:

- polityka firmy przyjazna klientowi,

- kultura organizacyjna nastawiona na ciągłą naukę i rozwój,

- etyka i odpowiedzialność.

Działalność firmy Sklejka-Eko SA jest od wieku związana z produkcją wysokiej jakości sklejki dla odbiorców krajowych oraz zagranicznych. Firma dostarcza swoje  wyroby dla przemysłu meblowego, samochodowego, kolejowego, branży opakowaniowej, budowlanej i stolarki wewnętrznej i zewnętrznej. Gwarancją jakości wyrobów jest fakt, że 50% produkcji  jest eksportowana na wymagające rynki Skandynawii i Europy Zachodniej.

WYDZIAŁ PRODUKCYJNY:

W pierwszej kolejności zwiedzania Firmy zaprezentowany został wydział produkcji sklejki. Można było zaobserwować powstanie wyrobu począwszy od składowania kłód do gotowych pkietów sklejki przeznaczonych do wysyłki. Podczas wizyty kolejno przedstawione zostały elementy procesu w kolejności technologicznej:

• Wyrzynka
  • Łuszczarki
  • Suszenie
  • Naprawa łuszczki
  • Montaż sklejki
  • Obrzynie sklejki do wymiarów handlowych
  • Szlifowanie sklejki
  • Sortowanie i klasyfikowanie sklejki

Po zapoznaniu się z procesem produkcyjnym zaprezentowano także pracę w laboratorium, z prezentacją różnego rodzaju urządzeń do badań laboratoryjnych, jak również nowych produktów, nad którymi nieustannie pracują technolodzy z działu.

Na koniec zaprezentowany został magazynu wyrobów gotowych, gdzie trafiają gotowe do wysyłki arkusze sklejki, pokazano rozwiązania magazynowania produktów i pracę zespołu magazynowego.

DZIAŁ USŁUG I PRZETWARZANIA:

Kolejnym etapem zwiedzania Firmy Sklejka-Eko było zapoznanie się z działalnością działu usług i przetwarzania. Jest to część Firmy, w której realizowane są wszelkiego rodzaju przetworzenia płyt sklejkowych własnej produkcji, drewna litego, jak również innych materiałów drewnopochodnych. W tym dziale można było zapoznać się z maszynami do obróbki, tj. piłami panelowymi, służące do rozkroju pełnych formatów na formatki oczekiwane przez klienta, wiertarkami, wielopiłami, CNC, linią do strukturyzacji drewna. Na koniec wizyty można było zobaczyć ciekawe rozwiązania wykorzystania produktów oraz poznać nowe na bazie sklejki i innych materiałów drewnopochodnych, nad którymi Firma Sklejka-Eko ciągle pracuje, rozwijając tym samym swój asortyment.

L1310022.JPG