Studiuj na miarę XXI wieku

Pył, kurz i drzazgi? To nie u nas!

W ostatnich dwudziestu latach w rozwoju technologii zaczynamy doganiać a nawet prześcigać kraje zachodniej europy. W tej grupie dominują potężne firmy i korporacje o olbrzymim kapitale, specjalizujące się w przetwórstwie materiałów celulozowych czyli produkcji papieru oraz zakłady produkcji tworzyw drzewnych. Są to nowoczesne przedsiębiorstwa wykorzystujące najnowsze  technologie, przetwarzające drewno gorszej jakości na wyroby wykorzystywane w przemyśle meblowym, budownictwie, stolarce otworowej itp. Linie technologiczne osiągają potężne wydajności przekraczające miliony metrów kwadratowych wyrobów rocznie. Koszty takich inwestycji przekraczają poziom wielu milionów euro. Do sterowania tymi urządzeniami, kierowania zasobami ludzkimi, planowania przepływów materiałowych niezbędni są wyspecjalizowani pracownicy, m. in. absolwenci Wydziału Technologii Drewna.

na-miare-2.jpg

Kolejną bardzo nowoczesną i potężną gałęzią przemysłu jest meblarstwo. Polski przemysł meblarski od lat przoduje w Europie i na świecie w jakości swoich wyrobów. Wiele firm niemieckich, francuskich, holenderskich czy duńskich przeniosły do Polski swoje linie produkcyjne mebli wszelakiej maści i stylu. Zakłady szybko przejęły najnowocześniejsze technologie i maszyny sterowane numerycznie poprzez systemy komputerowe, ultra wydajne linie i urządzenia do optymalizacji rozkrojów, operacji frezowania, wiercenia i in., pozwalających na uzyskanie niepowtarzalnych elementów, wyrobów,  mebli wykonanych z niesamowitą precyzją i oszałamiającą prędkością a przy tym bazujących na projektach tworzonych w świecie wirtualnym przez doskonałych konstruktorów i  projektantów - m.in. absolwentów Technologii Drewna.

 

Również przemysł tartaczny, powiązany z przerobem drewna okrągłego działa coraz prężniej, i to zarówno w stosunku do surowca pozyskanego w naszych lasach jak i sortymentów z regionów egzotycznych. Obecny przemysł tartaczny to zautomatyzowane linie przetarcia setek  a nawet tysięcy sztuk drewna okrągłego w trakcie trwania jednej zmiany roboczej. W halach za wielkimi oknami siedzą inżynierowie, którzy nadzorują pracę urządzeń, wprowadzają wymagane dane i dokonują korekt gdy maszyna staje się bezsilna.

na-miare-3.jpg

Produkcja okien, drzwi oraz materiałów podłogowych to w większości przypadków zakłady wyposażone w linie zautomatyzowane, gdzie roboty zgodnie z programami narzuconymi przez specjalistów z branży drzewnej wykonują wszelkie szkodliwe, uciążliwe prace, a pracownik nadzoruje poprawność ich działania.

na-miare-4.jpg

Najnowsze technologie w drzewnictwie to również wprowadzenie nanotechnologii. Najnowsze linie lakiernicze są wstanie nakładać warstwy o grubości równej wymiarom pojedynczych cząsteczek, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie wydajności i efekt wizualny powłoki. Nanotechnologia  zwiększają wytrzymałość spoin klejowych,  wybarwień i wykończeń lakierowych. Nanocząsteczki wchodzą również do świata narzędzi, gdzie poprawiają ich dokładność, spowalniając procesy tępienia i zabezpieczając przed zniszczeniem.

na-miare-5.jpg

Nowoczesne obrabiarki  to roboty o zadziwiających umiejętnościach. Wykorzystując duży arsenał narzędzi potrafią wykonywać mnóstwo zróżnicowanych operacji przy zadziwiającej precyzji. Nowoczesne centra sterowane numerycznie potrafią wykonywać operację nawet w 6 płaszczyznach swobody, niczym ludzka ręka.

Oprócz typowych narzędzi frezujących, wiercących czy piłujących w obróbce drewna stosuje się lasery do grawerowania czy cięcie przy pomocy wody.

Zadziwiające są również urządzeniach skanujące drewno. Przykładowo w zakładach tartacznych Barlinek używane są tzw. „Oczy" - wysoko wyspecjalizowane skanery pozwalające na szybką ocenę wielu małych elementów pod względem rysunku, kolorystyki i występowania wad - całość przy zadziwiającej prędkości, wykraczającej po za ludzkie możliwości.

Wbrew częstej opinii, przemysł drzewny to nie małe, zakurzone warsztaty. Zdecydowaną większość stanowią potężne, nowoczesne linie produkcyjne o zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, zdolne do produkcji wyrobów na olbrzymią skalę.