Designing and implementing a dual Bachelor’s degree study course with integral attainment of a Bachelor’s and Master’s degree Program: Erasmus+, Akcja 2

Program: Erasmus+, Akcja 2

Czas trwania projektu: 01.09.2017 – 31.08.2020, 36 miesięcy

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z partnerami z Polski, Niemiec, Litwy i Finlandii realizuje projekt w ramach Programu Erasmus+ pt. Bachelor & Meister.

We wszystkich krajach wspólnotowych widoczny jest problem powiększającego się braku kadry kierowniczej i wykwalifikowanych pracowników w małych i średnich przedsiębiorstwach, co w znaczącym stopniu ogranicza ich rozwój. W wielu krajach europejskich takich jak Polska, Łotwa czy Litwa obserwuje się taką tendencję już od dziesięcioleci, a stosunek młodych ludzi wybierających kształcenie zawodowe lub studia wynosi odpowiednio 1/3 do 2/3. W poszczególnych krajach, np. w Niemczech znacząca liczba młodych przedsiębiorców decyduje się na edukację w zawodzie, a w szczególności na podejmowanie szkolenia mistrzowskiego. Jednak ostatnie badania wskazują, że sytuacja zmienia się na niekorzyść edukacji zawodowej.

Fachowcy z kwalifikacjami mistrzowskimi posiadają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, a także doświadczenie w danym zawodzie. Brakuje im jednak kompetencji kierowniczych i menedżerskich aby skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem. W sektorze MŚP wiedza praktyczna i profesjonalizm są kluczowymi czynnikami wpływającymi na efektywność prowadzenia działalności gospodarczej. Priorytet stanowi więc nabycie kompetencji praktycznych oraz profesjonalnej wiedzy.

W celu polepszenia sytuacji na rynku pracy, w projekcie zaproponowano rozwinięcie dualnych studiów licencjackich, które łączą dwa formy kształcenia – wyższego (akademicki tytuł licencjata) oraz zawodowego (tytuł mistrza w rzemiośle).  W związku z tym głównymi celami projektu są:

◦ podniesienie prestiżu i jakości kształcenia mistrzowskiego oraz studiów licencjackich, jak również poprawa nabywanych kompetencji i wiedzy,

◦ transfer ważnych umiejętności zawodowych oraz praktycznych doświadczeń, dzięki koncepcji studiów dualnych,

◦ przeciwdziałanie niedoborom młodych przedsiębiorców w sektorze MŚP,

◦ zapewnienie studiów w pełni uznawalnych na arenie międzynarodowej i zgodnych z Traktatem Bolońskim,

◦ wsparcie działań UE w zakresie edukacji, zgodnie z planami modernizacji europejskich systemów szkolnictwa wyższego,

◦ podniesienie atrakcyjności szkolenia zawodowego,

◦ likwidowanie sztucznych barier spowodowanych problemami z uznawalnością kwalifikacji.

W ramach projektu powstanie 5 produktów, dostępnych dla każdego zainteresowanego:

◦ modele blueprint i koncepcje integralnych studiów dualnych,

◦ opisy modułów kształcenia dla studiów dualnych z zakresu budownictwa,

◦ opisy modułów kształcenia dla studiów dualnych z zakresu inżynierii elektrycznej,

◦ integralne procedury egzaminacyjne dla szkolenia mistrzowskiego i studiów licencjackich,

◦ przewodnik ze wszystkimi wynikami projektu.

Kierownikiem projektu jest dr Beata Fabisiak.

Projekt realizuje Katedra Meblarstwa.

Więcej informacji: http://www.bachelor-meister.eu/